Warsztaty z inwentaryzacji włochatki i innych sów leśnych na terenie ZPK

Data: 30-04-2014

23 i 24 kwietnia na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego odbyły się czwarte już warsztaty z inwentaryzacji włochatki i innych sów leśnych. W szkoleniu wzięły udział 23 osoby z parków krajobrazowych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele WFOŚiGW w Gdańsku oraz leśnicy z Nadleśnictwa Rytel i Przymuszewo. Gościem warsztatów była również reprezentantka firmy ESRI Polska, od lat wspierającej warsztaty.

Pierwsza część szkolenia, którą poprowadził Mieczysław Kunz z Katedry Geomatyki i Kartografii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, poświęcona była metodom analitycznym służącym typowaniu potencjalnych miejsc występowania stanowisk lęgowych włochatki. Drugą część – ornitologiczną – poprowadził Dariusz Anderwald z Komitetu Ochrony Orłów – Sekcji Ochrony Sów.

W części terenowej warsztatów uczestnicy podzieleni na 4 zespoły udali się na nocne nasłuchy, według przygotowanych wcześniej tras. W wyniku nasłuchów odnotowano 3 osobniki puszczyka oraz 2 osobniki włochatki.

Drugi dzień warsztatów poświęcony był wyszukiwaniu potencjalnych miejsc lęgowych dla włochatki – dziupli wykutych przez dzięcioła czarnego. Przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów, panowie Dariusz Anderwald oraz Stefan Lewandowski stosując techniki alpinistyczne sprawdzali również ich zasiedlenie.

Uczestnicy warsztatów.
Dariusz Anderwald w czasie szkolenia teoretycznego.
Stefan Lewandowski przy sprawdzaniu zasiedlenia budki dla włochatki.
Dariusz Anderwald przy sprawdzaniu zasiedlenia dziupli.
Mieczysław Kunz prezentujący techniki wykorzystania GIS przy inwentaryzacji przyrodniczej.
Prace terenowe.